Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

Kutatási tevékenység

Az intézet keretein belül folyó legjelentősebb kutatások a nemzetközi összefogásban megvalósuló geoinformatikai, azon belül talajtani, geomorfológiai, árvízvédelmi, tájhasználat-optimalizálási és környezeti modellezési, térképezési és adatbázisfejlesztési, hagyományos geodéziai-bányamérési, mérnökgeodéziai, geometriai adatnyerési eljárások a térinformatikában, geodéziai információtechnológiai projektek, valamint a társadalmi-gazdasági folyamatok térbeli elemzésével, értelmezésével, leírásával foglalkozó kutatások. Az intézet szorosan együttműködik a Miskolci Egyetem más intézeteivel közös projektekben. Kiemelkedő jelentőségű a társadalmi hatások vizsgálata.

Jelentősebb kutatások, projektek

Piacvezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projekt. Talajinformáció-vezérelt mezőgazdaság támogatására szolgáló ICT-platform fejlesztése a mezőgazdasági termelés kezelése, optimalizálása és a talajrendszerre gyakorolt hatások nyomonkövetése céljából

A program kódja: 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-00318
A megvalósítás ideje: 2021. 07. 01. - 2025. 06. 30.
A projekt összköltségvetése: 1 239 457 331 Ft
Együttműködő partnerek: Miskolci Egyetem - Matyó Agrártermelő Zrt. – Urbán és Urbán Mezőgazdasági és Kereskedelmi Kft.

A projekt célja egy piacorientált innovatív, adatvezérelt precíziós öntözéstámogatási rendszer kidolgozása, mely integrálja a terepi felvételezési módszereket a térinformatikai alkalmazásokkal, smart szenzorrendszerek gyűjtötte adatokkal, illetve az ezekre épülő adatelemző, adatfeldolgozó rendszerekkel. Erre a döntéstámogató rendszerre illeszkedik egy adaptált talajművelési rendszerre épülő precíziós öntözési és tápanyagkijuttatási technológia. A konzorcium összetételében jelen vannak a gazdálkodók, ipari fejlesztők és az egyetemi tudásközpont. A projekt futamideje 4 év, mely alapvetően egy felvételezési, egy rendszerfejlesztési és alkalmazásfejlesztési utánállítási időszakra bontható. Az általunk nyújtott megoldás egy olyan technológia, ami kapcsolatot teremt a precíziós öntözési technológiák és termőterületek monitorozása közt. A pályázat során kialakításra kerülő rendszer szenzorok segítségével képes adatot szolgáltatni a növényállapotról, a talaj pillanatnyi víz- és tápanyagszolgáltató képességéről, a termőterületet érő hatásokról és a kialakuló körülményekről. A bejövő adatok rendszerezésre kerülnek, melyeket mesterséges intelligencia dolgoz fel a szakembergárda által meghatározott algoritmusok és gépi tanulási módszerek alapján. A feldolgozott adatokra alapozva a számítógép biztosítja a precíziós öntözési és tápanyagutánpótlási rendszer optimális működését, elkerülve a túlöntözés okozta környezeti problémákat a talajban és a vizekben (pangás, levegőtlenség okozta tápanyagveszteség, kilúgzás, szikesedés, felszín alatti és felszíni vizek szennyezése). A begyűjtött összes adat egy felhő alapú rendszerbe kerül, ahol kiegészülve a termelési adatokkal és a precíziós gazdálkodás technológiai adataival egy komplex döntésirányítási, illetve monitoring rendszer alapjait teremti meg.

GROW Observatory (Developing comprehensive and sustained global environmental observation and information systems)

A program kódja: H2020-EU.3.5.5. (Grant agreement ID: 690199)
A megvalósítás ideje: 2016. 11. 01. - 2019. 10. 31.
A projekt költségvetése: 5 379 290,58 EUR
A projekt honlapja

A projekt célja egy olyan fenntartható közösségi platform létrehozása, ami a talajra és a vízkészletekre vonatkozó információk generálására, megosztására és felhasználására törekszik. A vízió az, hogy a projekt megalapozza a talaj fenntartható művelését, miközben megfelel az élelmiszertermelés követelményeinek, és válaszol az űrtudomány régóta fennálló kihívására, nevezetesen a talajnedvesség műholdakról történő észlelésének validálására. A projekt célközönsége elsősorban egyéni termelőkből és kistermelőkből áll Európa-szerte, lehetővé téve számukra, hogy új megoldásokat és innovatív gyakorlatokat fejlesszenek ki a megosztott adatok és ismeretek kollektív erejének felhasználásával.

Floodresc (Logistic support system for flood crisis management in the Hernád/Hornád catchment)

A program kódja: SKHU 1601/4.1./187
A megvalósítás ideje: 2017. 11. 01. - 2019. 10. 31.
A projekt költségvetése: 450 160 EUR
A projekt honlapja

A pályázat célja az árvizek elleni védekezés hatékonyságának növelése, a katasztrófavédelem munkájának támogatása. Magába foglalja az árvizek terjedésének modellezését, természeti környezetre és társadalomra gyakorolt hatásainak vizsgálatát, az árvízvédelmi logisztikai feladatok optimalizálását, tervezését, és az árvizek következtében föllépő népegészség- és járványügyi hatások kezelését. A pályázat célterülete a Hernád folyó teljes vízgyűjtője, ezért a célok elérése a katasztrófahelyzetek határon átnyúló volta miatt jóval hatékonyabb lehet egy magyar-szlovák közös projekt keretein belül. A megvalósítandó rendszerek segítségével a katasztrófahelyzetben beavatkozó hivatalos szervek hozzájutnak minden, a védekezés, mentés hatékonyságát növelő információhoz, ezáltal a helyi lakosok és vállalkozások a jelenleginél biztonságosabb környezethez jutnak. A komplett döntéstámogató rendszer alkalmas arra, hogy napra/percrekész információt nyújtson a védekezést irányító szervezetek és hatóságok részére.

V4 water (Sustainable rainwater management in the V4 countries)

A program kódja: International Visegrad Fund's Strategic Grant
A megvalósítás ideje: 2012. 10. 01. - 2014. 10. 01.
A projekt költségvetése: 66 986 EUR

A pályázat célja a 4 visegrádi ország együttműködésének erősítése az esővíz kezelése tekintetében. Különösen fontos, hogy a nagyvárosokban és környezetükben az esővizet valamilyen módon "újrahasznosítsuk", mezőgazdasági felhasználását optimalizáljuk és háztartásokban is növeljük az esővíz használatának arányát. A résztvevő országok megosztják egymás között ilyen irányú tapasztalataikat és új stratégiákat fejlesztenek ki ennek megfelelően.

V4 soil (Validation of the Central European soil database)

A program kódja: International Visegrad Fund's Strategic Grant No. 31210072
A megvalósítás ideje: 2012. 09. 01. - 2013. 08. 31.
A projekt költségvetése: 25 000 EUR
A projekt honlapja

Az e-SOTER nevű FP7-es pályázatban összeállított közép-európai talajtani adatbázis a Cseh Köztársaság, Szlovákia, Ausztria és Lengyelország déli részét fedi le. Annak érdekében, hogy az új módszerekkel készített adatbázis megfelelően működjön, megbízhatóságát ellenőrizni szükséges. E pályázat célja a validálás támogatása, közös terepi adatgyűjtések szervezése a négy érintett országban, amelyek segítségével az e-SOTER adatbázis véglegesítéséhez szükséges harmonizált, terepi adatokon alapuló validáló adatbázis jön létre.

Floodlog (Flood modeling and logistic model development for flood crisis management)

A program kódja: HUSK 1001/2.1.2/2009
A megvalósítás ideje: 2012. 04. 01. - 2014. 03. 31.
A projekt költségvetése: 333 140 EUR
A projekt honlapja

A projekt átfogó célja olyan integrált térinformatikai adatbázis kidolgozása, mely kellő részletességgel tartalmazza az árvizek kialakulását és lefutását leíró és előrejelző modelleket, valamint ezek alapján bármely pontban történt gátszakadás hatására bekövetkezett elöntés helyét és kiterjedését, a veszélyeztetett épületeket, a védekezés szempontjából kulcsfontosságú objektumokat és infrastrukturális elemeket. Ezen adatok alapján a védekezés logisztikája optimalizálható, melyre egy logisztikai segédprogram kerül kifejlesztése. A rendszer alkalmas arra, hogy órára/percre-kész információt nyújtson a védekezést irányító szervezetek és hatóságok részére. A projekt céljai összhangban vannak az Európai Parlament és Tanács a vízpolitika terén a közösségi fellépés kereteinek meghatározásáról szóló 2000/60/EK irányelvével.

A fejlesztésre kerülő monitoring- és logisztikai rendszer eredményeit felhasználva, a katasztrófahelyzet esetén beavatkozó hivatalos szervek, katasztrófavédelmi, vízügyi igazgatóság, rendvédelmi szervek hozzájuthatnak minden, a mentéshez, menekítéshez, kármegelőzéshez, kárelhárításhoz szükséges információhoz. A helyi lakosok és vállalkozások biztonságosabb környezethez jutnak, a beruházó cégek pedig kisebb ismeretlen kockázattal végezhetik befektetéseiket a rendszer eredményeképpen.

e-SOTER (Regional pilot platform as EU contribution to a Global Soil Observing System)

A program kódja: FP7
A megvalósítás ideje: 2008. 09. 01. - 2012. 02. 29.
A projekt költségvetése: 2 600 000 EUR
A projekt honlapja

A projekt célja Európa talajtani térképének elkészítése, kvantitatív eljárásokon alapuló adatbázis fejlesztési és digitális térképezési módszertanának kidolgozása, mely alapul szolgál a többi kontinens talajtani térképeinek elkészítéséhez. A SOTER (SOil and TERrain Digital database) egy globális célokat szolgáló talaj és domborzati adatbázis, melyet az 1990-es évek elején indítottak és jelenleg az egyedüli adatbázis, ami harmonizált talajtani adatokat szolgáltat a világ felé. Az adatbázis felhasználását erősen korlátozza, hogy jelenleg mindössze a világ egyharmad részét fedi le, és az adatbázis fejlesztés az elmúlt években szinte leállt. A pályázat célja a már korábban kidolgozott módszertan továbbfejlesztése.

GS Soil (Assessment and strategic development of INSPIRE compliant Geodata-Services for European Soil Data)

A program neve: eContentplus
A program kódja: Grant Agreement Number ECP-2008-GEO-318004
A megvalósítás ideje: 2009. 06. 01. - 2012. 05. 31.
A projekt költségvetése: 5 100 000 EUR
A projekt honlapja

A GS Soil projektben 34 partner működött együtt. A pályázat célja, egy olyan adatszolgáltatói hálózat és IT infrastruktúra létrehozása, amely hozzáférést biztosít az európai térbeli talajadatokhoz. A GS Soil projektben 24 talajadat szolgáltató vett részt azzal a céllal, hogy átültessék helyi adataikat egy közös európai keretrendszerbe a WRB talajosztályozás segítségével és elkészítsenek minta adatbázisokat, amelyek a projekt ideje alatt elérhetőek a portálon keresztül. A szolgáltatott adatok nemzeti, regionális, illetve európai szintűek. Az IT infrastruktúra túlnyomóan nyílt forráskódú (open-source) szoftverekre épül, és az adatszolgáltatók tesztelték a projekt során.

A GS Soil Portal hozzáférést biztosít a GS Soil Hálózat talajos és talajhoz kapcsolódó térképeihez, letöltő szolgáltatásokhoz, webes tartalmakhoz és publikációkhoz. A felhasználók segítése érdekében a portál hatékony kereső funkciót, térképnézegetőt és egyéb hasznos információkat szolgáltat a projektről, a projekt eredményeiről és adatharmonizációról. A portálon megtalálható összes információ a GS Soil Hálózat partnereinek saját honlapján keresztül is elérhető.

A Bodrogköz természeti értékeinek; a természetvédelem és a gazdálkodás konfliktusainak bemutatása kiadványban, kiállításon és CD-n

A program neve: INTERREG IIIA
A megvalósítás ideje: 2006. 09. 01. - 2008. 02. 29.
A projekt költségvetése: 30,871 millió Ft.
Témavezető: Dr. Dobos Endre

Természetvédelmi és természeti területek kezelését megalapozó kutatás a történelmi Bodrogközben

A program neve: INTERREG IIIA
A megvalósítás ideje: 2006. 09. 01. - 2008. 02. 29.
A projekt költségvetése: 104,173 millió Ft.
Témavezető: Dr. Molnár Géza

"Envasso" Environmnetal assessement of soils for monitoring. Talajindikátorok környezeti monitoringban való felhasználása

A program kódja: FP6 022713
A megvalósítás ideje: 2006 - 2007
A projekt költségvetése: 23 000 EUR
Témavezető: Dr. Dobos Endre

EUSOTER adatbázis fejlesztés

Együttműködő partnerek: EU JRC Ispra (Olaszország), ISRIC (Hollandia)
A megvalósítás ideje: 2004 - 2005
Témavezető: Dr. Dobos Endre

Development of new soil mapping technologies using remote sensing and DTM - Digitális talajtérképezési technológiák, domborzatmodellek és űrfelvételek használata talajtani adatbázis fejlesztésben

Együttműködő partnerek: EU JRC Ispra (Olaszország)
A megvalósítás ideje: 2003 -
Témavezető: European Soil Bureau EU JRC (Ispra, Olaszország)

A Délkeleti Bükk felszínalaktani vizsgálata különös tekintettel annak feltételezhető trópusi kartszforma-maradványaira és délkeletei szegélyvidékére

A program kódja: OTKA 43397
A megvalósítás ideje: 2003 - 2006
A projekt költségvetése: 3,4 milló Ft
Témavezető: Dr. Hevesi Attila

Érték és örökség. Galyasági értékkataszter.

A program kódja: PHARE CBC
A megvalósítás ideje: 2003 - 2004
A projekt költségvetése: 32 000 EUR
Témavezető: Dr. Dobos Endre

Geokulturális park létrehozása

A program kódja: Görög - Magyar Bilaterális TÉT
A megvalósítás ideje: 2003 - 2004
A projekt költségvetése: 1,5 milló Ft
Témavezető: Dr. Dobos Endre

Térinformatika és CAD szakmai ismeretek

A program kódja: Phare HU-00008-02-04
A megvalósítás ideje: 2002 - 2003
A projekt költségvetése: 50 000 EUR
Témavezető: Dr. Dobos Endre

A felnőttoktatás és az életfogytig tartó tanulás lehetőségeinek javítása. ESZA-típusú projekt a képzésből a munka világába való átmenet támogatására.

Iron curtain

A program kódja: FP 5 QLK5-CT2001-01401
A megvalósítás ideje: 2002 - 2004
Témavezető: Dr. Szabó Imre

A projekt célja a vasfüggöny két oldalán található határmenti területek közös térségfejlesztési koncepcióinak kialakítása.

Domborzat talajképződésre kifejtett hatásainak kvantitatív vizsgálata digitális domborzati modellekből származtatott felszínalaktani mutatók felhasználásával

A program kódja: OTKA 34210
A megvalósítás ideje: 2001 - 2003
A projekt költségvetése: 2,1 milló Ft
Témavezető: Dr. Dobos Endre

Landsat TM űrfelvételek talajtani felhasználhatóságának vizsgálata

A program kódja: OTKA 31960
A megvalósítás ideje: 2000 - 2002
A projekt költségvetése: 1,8 milló Ft
Témavezető: Dr. Dobos Endre

Talajok szervesanyag tartalmának térképezése és a meglevő adatbázisok pontosítása térinformatikai eszközök segítségével

A program kódja: KTM-KAC
A megvalósítás ideje: 2000 - 2001
A projekt költségvetése: 1,2 milló Ft
Témavezető: Dr. Dobos Endre

Integrált digitális domborzati és távérzékelési adatok használatán alapuló tematikus térképezés bevezetése a térinformatikai oktatásba

A program kódja: FKFP-0022/2000
A megvalósítás ideje: 2001 - 2002
A projekt költségvetése: 2,8 milló Ft
Témavezető: Dr. Hahn György

Korszerű felszerelések a környezetvédelmi neveléshez

A program kódja: Miskolc Város Környezetvédelmi Pályázat
A megvalósítás ideje: 2000
A projekt költségvetése: 0,5 milló Ft
Témavezető: Dr. Hevesi Attila